Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 4-0

Ο χειρότερος ΠΑΟΚ της φετινής περιόδου,ηττήθηκε με σκορ 4-0 από τον σαφώς καλύτερο Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και σε όλη την διάρκεια του ημιχρόνου είχε την κατοχή της μπάλας.Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κώστας Μήτρογλου στο 36' με υπέροχη προβολή μετά την πολύ καλή σέντρα του Κάμπελ φτάνοντας τα 14 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα,παράλληλα το γκολ αυτό είναι το πρώτο γκολ από Έλληνα παίχτη κατά του ΠΑΟΚ μετά από 9 αγώνες και 9 γκολ.Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση του,αλλά αναλώθηκε σε άσκοπη κατοχή της μπάλας,μάλιστα η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε την πρώτη της τελική προσπάθεια στο 58' λεπτό.Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο και στο 60΄ ο Σαβιόλα μετά από υπέροχη ασσίστ του Κάμπελ έκανε το 2-0.Κάπου εκεί η ομάδα του Χουπ Στέφενς παρέδωσε τα όπλα,καθώς ούτε οι αλλαγές δεν βοήθησαν την ομάδα και τότε ήρθε και το 3-0 στο 74' να γκρεμίσει κάθε ελπίδα για τον ΠΑΟΚ,σέντρα από τον Χολέμπας,αδράνεια στην άμυνα του ΠΑΟΚ και κεφαλιά από τον Φουστέρ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.Το ματς πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα και στο 80' ο εξαιρετικός Κάμπελ με ατομική προσπάθεια που έκανε άνω-κάτω την άμυνα και με ένα τραγικό λάθος από τον Χακόμπο πέτυχε το 4-0 συμπληρώνοντας μια ονειρεμένη βραδιά για αυτόν.Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και άλλα γκολ,αλλά το σουτ του Φουστέρ τράνταξε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Χακόμπο.

Ολυμπιακός (Μιτσελ): Ρομπέρτο,Μανωλας,Σιοβας,Σαλίνο,Χολέμπας,Μανιάτης(78' Μασάντο),
Σάμαρης,Φουστέρ,Κάμπελ,Σαβιόλα(64' Ντομινγκεζ),Μήτρογλου(78' Μπονγκ)

ΠΑΟΚ(Στεφενς): Χακόμπο,Σκόνδρας,Κατσουράνης,Κατσικάς,Λινο,Λάζαρ(70' Νίνης),Τζιόλης,